Amigurumi Aparatları

Categories Amigurumi TeknikleriPosted on

Amigurumi Aparatları

Herkese merhaba… 🙂

Bugün amigurumi de kullanılan farklı aparatlardan bahsedeceğim. Zorunluluğu olmayan sadece isteğe bağlı olan bu aparatlar kullanılması dahilinde oyuncağımıza farklı bir güzellik katar. Daha canlı ve estetik görünmesini sağlar. Örneğin; vidalı gözler, bebekleri güzel gösterirken, işleme gözler bebeklerin gözlerine canlılık katar. Kirpik eklemeyle daha da estetik olmasını sağlar. Bunun dışında da oyuncak bebeğimizi güzelleştirmek için farklı aparatlar da mevcut.

Mesela eklem aparatı…

Ördüğünüz oyuncağın kollarının ve bacaklarının hareket etmesini sağlayan bu aparat örgü esnasında yerleştirilir ve oyuncağın iç bölümünde kalır dışarıdan farkedilmediği için oyuncağın görüntüsünü bozmaz ve daha güzel görünmesini sağlar.

Eklem aparatı dışında düğme de kullanılabilirdi. Yani oyuncağın bacaklarını karşılıklı gelecek şekilde düğmeleri yerleştirip, aynı noktalardan giriş-çıkış yapılacak şekilde dikilirse oyuncakların bacak ve kollarının oynamasını sağlayabilir.

Çıngırak, vik vik ve müzik kutusu da oyuncağın içerisine yerleştirilir.

Müzik kutusu, özellikle uyku arkadaşlarının içerisine yerleştirilir. Çünkü çocukların uyku arkadaşı kendi yatağında kendi başına güvenle uyumasını sağlar. Hoş bir müzik çalan uyku arkadaşı çocuklarımıza ninni etkisi yaratır ve huzurla uyumasına sebep olacağı için özellikle tercih edilir.

Çıngırak, oyuncağın içerisine yerleştirilen bu aparat içersinde boncuk ve zil bulunduğu için bebeklerimizin ilgisini çekecek kadar ses çıkarır. Özellikle yeni doğan bebeklerimiz de dikkat algısını arttıracağı için eğitici bir oyuncak olmasını da sağlar. Anneler tarafından fazlasıyla tercih edilen bu sesli oyuncaklar organik olmasıyla daha da tercih edilir.

Çıngırak için bir fikrim var. Onu da sizinle paylaşayım. Çocuklarımıza aldığımız sürpriz yumurtaların içerisinden çıkan sarı yumurtaları çöpe atmayın! Onların içerisine 10-15 tane minik boncuklar yerleştirip , yumurtayı kapattıktan sonra dışını bantla kaplayalım. Böylece daha güvenilir olmuş olur. Bu yumurtayı da ördüğümüz oyuncağın içerisine yerleştirelim. Yeni doğan bebeklerin ilgisini çekecek kadar yeterli bir ses çıkardığını göreceksiniz. Ayrıca çıngırakta özellikle delikli olanlar da oyuncakların içerisine yerleştirildiğin de deliklerden elyaf girmesi sonucu yeterince ses çıkarmadığını farkedeceksiniz. O yüzden yaşasın sürpriz yumurta ! 🙂

Şimdi de özellikle ördüğümüz oyuncak kız bebeklerin kollarına ve bacaklarına yerleştirdiğimiz bir diğer aparattan bahsedelim. Elektrik kabloları! 🙂 Bu kablolar ördüğümüz oyuncakların bacak ve kol boylarına uyacak şekilde kesip uçlarını elektrik bantlarıyla sarıp yerleştirilebilir. Oyuncağın iskeletini oluşturarak bebeklerin kollarıyla ve bacaklarıyla yaptığımız hareketlerin kalıcı olmasına sebep olur.

Benim yazacaklarım bu kadar umarım yeterince bilgilendirici olmuştur. Hoşçakalın… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir