Amigurumi Dolgu Malzemeleri

Categories Amigurumi TeknikleriPosted on

Bir elyaf hakkında nasıl bu kadar çok konuşabildiğimi merak ediyorsanız yazımızı okumaya başlayalım.

AMİGURUMİ DOLGU MALZEMELERİ

Herkese Merhaba 🙂
Bugün size amigurumi dolgu malzemeleri çeşitlerinden bahsedeceğim. Oyuncağı ördük diyelim. Bütün parçalar bitti şimdi oyuncağı olması gereken forma sokmamız için içerisine bir şeyler doldurmamız gerekiyor. Bunlar neler olabilir? Biraz düşünelim;

  • Eskimiş bir oyuncağı söküp içerisindekileri kendi ördüğümüz oyuncağınıza doldurabilirsiniz.
  • Bir diğeri kırpılmış parça ipleri kullanabilirsiniz.
  • Süngerleri küçük küçük kırpıp doldurabilirsiniz.
  • Pamuk kullanabilirsiniz.

Ama en mantıklısı ve en doğrusu elyaf !

Neden mi?

Çünkü; artık ipler, kırpılmış sünger, eski oyuncaktaki dolgu malzemesi hiç biri, çocuğunuz için sağlıklı olmaz. Bu maddeler bakteri üretebilir ve yıkandığı zaman koku yaratabilir. Hiç kimse ördüğü organik oyuncağın kötü kokmasını istemez sanırım.

Peki pamuk neden olmaz ?

Çünkü pamukta istediğiniz formu size vermez. İki sıkımlık canı vardır. 🙂 Çocuğunuz oynadığı zaman şekli bozulur ve tekrar eski halini almaz.  Yıkandığı zaman da eski formunu alamaz ve oyuncak hiç bir zaman ilk gün ki gibi olmaz.

Hadi gelin şimdi size elyafı öveyim. 🙂

Elyafta bu saydığımız hiç bir sorunu görmeyiz. Fakat elyafta da seçeneklerimiz var. Biz semtimizde bulunan bir yüncüye gidip silikon boncuk elyaf istediğimizi söyleyelim.

Boncuk elyafın bazı avantajları var.

Nedir bunlar?

İlki ; esnek ve homojen bir yapıya sahip olduğu için çocuğunuz, ne kadar basınç uygularsa uygulasın asla formu bozulmaz. Minik parçalardan oluştuğu için içerine hava dolmasıyla hemen eski halini alır.

İkincisi ki bu benim favorim ! 🙂 Yıkanabilme özelliği…

30 derece de yıkandığı takdirde asla deforme olmaz. Günlerce emek verip ördüğünüz oyuncak tertemiz olur ama asla formundan bir şey kaybetmez. Eski halini alır, yumuşacık olur ve uzun yıllar boyunca çocuğunuzun en sevdiği amigurumi oyuncak olarak kalır.

Üçüncüsü; boncuk elyaf bakteri üretmez ve kötü kokulara sebep olmaz.

İşte böyle… 🙂

Boncuk elyaf hakkında bildiklerim ve aktaracaklarım bu kadar. Dilerim bu bilgiler sizin de işinize yarar. Kalın sağlıcakla… 🙂

İnstagram‘dan da takip etmeyi unutmayın. 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir