Amigurumi Göz Çeşitleri Neledir?

Categories Amigurumi, Amigurumi TeknikleriPosted on

Organik oyuncak bebeklerinin olmazsa olmazı olan amigurumi göz çeşitleri ve işleme yöntemlerini bu yazımızda sizler için derledik.

Amigurumi Göz Çeşitleri Neledir?

Merhabalar bugünkü yazımızda amigurumi göz çeşitleri nelerdir ve nasıl yapılır konusunu işleyeceğiz. Ördüğümüz organik oyuncaklarımız da kullandığımız gözlerin bir çok çeşidi vardır. Bunlar;
• İşleme gözler
• Örgü gözler
• Vidalı gözler

İşleme Gözler

Görsel Nursen Şensoy hanıma aittir.

Görüldüğü gibi dikiş ipiyle işleniyor. Yeni başlayanlar etamin ipiyle de deneyebilirler. Oyuncakların arasında işlemeli gözlü olanlar tam anlamıyla organik oyuncak oluyor aslında. Bu yöntemde göz bebekleri, göz renkleri hatta ışık yansıması sonucu oluşan gözdeki beyaz parıltılar bile uygulanabiliyor. Ayrıca en güvenli olanları da bu gözler. Güvenli olması dolayısıyla da 0-3 yaş arası çocuklarda da gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Kopma, yırtılma olasılığı çok düşük olduğu için çocukların can güvenliği açısından çok rahat kullanılması dışında uzun yıllar boyunca da kullanılabilir. Kopma, aşınma, yırtılma olması durumunda sökülüp tekrar işlenme imkanı sağlar. Daha ne olsun dimi?

Örgü Gözler

Yukarıda gördüğünüz gibi, bu gözler de de işlemeli gözde olduğu göz bebekleri, göz renkleri örülebilir. Daha sonra da örgüden oluşan gözler kafa da dilediğiniz yere dikilebilir. Kopma, sökülme olasılığında tekrar örülüp dikilebilir. Bu da gayet organik bir oyuncak örmenizi sağlayacaktır.  Fakat bu tekniği 30cm’den daha büyük bebekler de uygulamak durumundayız çünkü örgüden oluştuğu için biraz büyük oluyor . Küçük bebekler de estetik durmayacaktır.

Şimdi size ufak bir örgü göz tarifi vermek istiyorum.

Renkli Göz Tarifi

Malzemeler

1. Siyah ip
2. Beyaz ip
3. Göz rengi için dilediğiniz renkte bir ip

Terimler

X: Sık iğne
V: Arttırma
A: Azaltma

GÖZ

1. SH içine 5x
Renkli ipe geçiyoruz.
2. 5v (10x)
Beyaz ipe geçiyoruz.
3. 1x-1v (15x)

İpi uzun kesiyoruz. Gözün orta bölümü siyah ipin üzerine gözün parlaklığını iki çizgiyle belirtiyoruz. Sonra beyaz ipi kesmeden istenilen yere dikiyoruz.

Vidalı Gözler

amigurumi göz çeşitleri vidalı gözler

Vidalı gözlerinde kendi içinde çeşitleri vardır;
• Oval gözler
• Yuvarlak gözler
• Renkli gözler
• 6mm – 12mm gözler

Örülen oyuncağa göre ve tercihe bağlı olarak seçilir. Organik oyuncaklar da tek organik olmayan detay bu olsa gerek. O Vidalı olması güvenli olmasını sağlıyor. Ama Çin malı ürünlerden uzak durulmalı çünkü açılıp kopma durumu olabiliyor. Alınan gözlerin de yeterince güvenilir olup olmadığı araştırılıp öyle alınmalıdır.

Vidalı gözler de mühürleme tekniği kullanılabilir. Mühürleme tekniği göz takıldıktan sonra arkasını bir çakmak yardımıyla yakılarak tamamen erimesi sağlanır ve arkasına yüzeyin düz bir şeyin yardımıyla yapışması sağlanır. Mühürlenen gözlerin açılması imkansıza yakın olacağı için uzun yıllar gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Örgü ve işleme gözlere göre daha canlı ve estetik durur. Bu gözler takıldığında tekrar açılmayacağı için çok dikkatli olunmalıdır. İki gözün birbirine orantılı olduğu anlaşıldıktan sonra arka vidası kapatılmalıdır. Hatta organik bebeğinize kirpik yapacaksanız bunu gözün arkasındaki vidasını takmadan önce işleyip öyle vidası takılmalıdır. Aldığımız bu vidalı gözleri takarken zorlayabiliriz. Bunun için göz takma aparatları satılmaktadır. Ama gözleri daha kolay takmak için sadece o aparatlara ihtiyacınız yok. Bunun için; kalem kapaklarını, makaranın ortasında ki deliği, anahtarların üzerindeki delikleri kullanabiliriz. ?

Şimdi karar sizin, bebeklerinizi istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Hepinize kolay gelsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir