Amigurumi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Categories Amigurumi, Amigurumi TeknikleriPosted on

Amigurumi oyuncaklarınızı örmeden önce faydalanabileceğiniz bu yazı da amigurumi ipinden, tığından, dolgu malzemelerinden bahsediyorum. Merak ettiklerinize cevap bulabileceğiniz bir yazı olduğuna inanıyorum. Keyifli okumalar.

Amigurumi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Amigurumi ile ilgili bilmeniz gerekenler yazımızda amigurumi örgülerine farklı bir açıdan bakacağız. Amigurumi, hayal dünyanızın tüm sınırlarını zorlayacağınız ve yaratıcılığınızı katarak oyuncak üretebileceğiniz sabır gerektiren bir iş ve uğraşıdır. Kesinlikle kolay değildir. Çünkü amigurumi yaparken mutlaka sevginizi katmanız gerekmektedir. Sevgi yoksa sabırda yoktur demektir. İşin temelinde sevgi vardır.

Amigurumiye yeni başlayanlar genelde heyecanlı bir şekilde başlıyorlar fakat zamanla hevesleri sönebiliyor. Bu heyecanı mutlaka diri tutmalısınız. Zaten yaptığınız oyuncaklar çevrenizdeki insanlar tarafından beğenildikçe heyecanınıza heyecan katılır. Instagram veya diğer sosyal mecralarda yaptığınız oyuncakları paylaşarak herkesin dikkatini üzerinize çekebilirsiniz.

Amigurumi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler
Amigurumi Uyku Arkadaşı
Amigurumi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Yeni başlayanların en çok sorduğu sorulardan biri “hangi ipleri kullanmalıyım?” oluyor. Bu sorunun yanıtı çok basit değil aslında… Amigurumi ipi diye bir şey yoktur. İp hususunda ne için hangi amaçlar kimin için ördüğünüz önemlidir. 0 ile 6 yaş arasındaki bebekler ve çocuklar için pamuk içeren ipleri tercih etmelisiniz.

Neden Pamuk İp?

0 ile 6 yaş arasında çocuklar oldukça hassastır. Çocukların hastalık ve alerjik bir etki altında kalmaması için pamuk iplik tercih edilmelidir. Ayrıca çocuklar büyüme aşamasındayken her şeyi ağızlarına götürürler. Pamuk bu gibi durumda çocuklara zarar vermez. Çocuklarda yumuşak nesnelere sarılmak ve yüzlerine sürmek gibi içgüdüsel hareketler olmaktadır. Yani çocukların yumuşak dokulu oyuncaklarla muhatap olmaları kendileri için eğlenceli olabilmektedir. Gece uyurken sarılıp uyuyabilecekleri bu oyuncaklar hassas cilt dokularına zarar vermez. Gönül rahatlığıyla ördüğünüz bu pamuk ipliğinden oyuncakları çocuklarla paylaşabilirsiniz. Pamuk aynı zamanda kirlendiğinde yıkanabilir ve tüylenme yapmaz. Çocuklar kirlettikleri oyuncaklarla bu özelliği sayesinde uzun süre boyunca arkadaşlık kurabilirler. Pamuk hafiftir. Yani amigurumi oyuncaklar çocuklar için zorlanacakları bir ağırlığa sahip olmaz.

Amigurumi örgüsü yapanların çoğusu oyuncaklarda bolca aksesuar kullanmaktadır. Ancak bu aksesuarlar bir dezavantaj oluşturmaktadır. Çocuklar ağızlarıyla objeleri söküp yutma durumda kalabiliyorlar. Yani aksesuar parçalarını örgü oyuncağınıza dahil ederken çok sıkı ve kuvvetli bir şekilde dikmelisiniz. Gözler de bu duruma dahildir. Oral dönemde olan çocuklar için aksesuarsız düz örgü amigurumiler yapmanızı tavsiye ediyoruz. Yetişkin yaşlarda bulunan bireyler ve ev dekorasyonu için dilediğiniz malzemeden üretilmiş ip tercih edebilirsiniz. Amigurumi ipleriyle ilgili daha detaylı inceleme için burayı tıklayabilirsiniz.

Dolgu İçin Ne Tercih Edilmelidir?

Dolgu malzemesi amigurumide çok önemlidir. Çünkü örgüden elde ettiğiniz parçaları birleştirirken zorluklar yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda yıkamalardan sonra oyuncağın şekli bozulabiliyor. Bizim tavsiyemiz boncuk elyaf kullanılmasıdır. Boncuk elyaf hem daha yumuşak, hem daha hafif hemde yıkamadan sonra formu bozulmuyor.

Amigurumi örgüsünde genellikle sık iğne tekniği tercih edilir. Sık iğne yapmak biraz zahmetli ve yorucudur. Bu sebepten ötürü uzun saatler boyunca tığ kullanmak omuz ve el ağrısına neden olabilmektedir. Tabi bunun içinde çözümler mevcut… Tığ üreticileri örgü deneyimini artırmak adına ergonomik tığlar üretmektedirler. Bu tığlar bazı olumsuzlukları bertaraf edebiliyor. Yumuşak saplı tığ kullanmak bu tarz ağrıların önünde geçebiliyor.

Amigurumi hakkında yeni ve taze bilgilere ulaşmak için instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Amigurumi ile ilgili bilmeniz gerekenler yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sormak istediklerinizi veya merak ettiklerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz. İyi örgüler diliyoruz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir