Amigurumi İpi Nasıl Olmalıdır?

Categories Amigurumi, Amigurumi TeknikleriPosted on

Organik oyuncak örmeye başlamadan önce akla gelen ilk soru amigurumi ipi nasıl olmalıdır? Bu yazımda bunun cevabını bulabilirsiniz.

Amigurumi İpi Nasıl Olmalıdır?

Amigurumi ipi nasıl olmalıdır sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Organik örgü oyuncaklar üretmek için yeni başlayanların kafasındaki soruları cevaplıyoruz. Hangi ip kullanılmalı, hangi oyuncağa hangi iplik tercih edilmeli, ip hangi özelliklere sahip olmalıdır? Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Amigurumiye yeni başlıyorsanız kullanacağınız ipin özelliklerini bilmeniz gerekiyor. Amigurumi malzemelerini daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Esasında her tür iplikle amigurumi yapabilirsiniz. Ancak bazı noktalarda dikkat etmeniz gereken hususlar var. Her modelde kendine has iplikler tercih edilebilir. Örneğin tüylü bir hayvan oyuncağı yapmak istediğinizde tüylü iplikleri tercih edebilirsiniz. Kullandığınız iplik mutlaka pamuk (cotton) olmalıdır. Yarı akrilik yarı pamuk iplik modelleri de vardır. Ancak ürettiğimiz amigurumi oyuncaklarının organik olmasını istiyorsak %100 pamuk olmasına dikkat etmeliyiz.

Amigurumi İpi

Günümüzde amigurumide tercih edilen Yünlü, Aypaka, Akrilik, Pamuklu, Keten gibi birçok iplik çeşidi modeli bulunuyor. Dilediğiniz marka iplik ile amigurumi örmeye başlayabilirsiniz. Zamanla ördükçe ipleri test edebilirsiniz. Kendinize göre en iyi ipliği bulacaksınız. Mutlaka hepsini test etmelisiniz. Kullandığınız tığa göre, ördüğünüz modele göre amigurumi ipi tercih edebilirsiniz. Yine de hatırlatalım ördüğünüz oyuncaklarla çocuklar ve bebekler oynayacaklar yani onların sağlıklarına zarar vermeyecek iplikleri seçmelisiniz. Aynı zamanda uzun süreli güzelliğini koruyabilecek ipleri tercih etmelisiniz. Tüylenme yapan ipler bazı modellerde uygun olabilir. Ama genelde tercih edilmezler. Amigurumi yapmaya öncelikle ip seçerek başlayın. Daha sonra gerekli tüm materyalleri ipliğinize göre ayarlayınız. Seçeceğiniz iplik ne kadar kalın olursa öreceğiniz oyuncağın boyutları da 1,5 kat artacaktır. İncelediğiniz tariflerde genellikle ip kalınlıkları belirtilmektedir. Tariflerdeki özelliklere göre iplik seçiminizi de tahmin edebilirsiniz.

Amigurumi ipleri diğer el işi örgüsü iplere nazaran oldukça sıra dışı ve ilginç iplerdir. Hayal dünyanızın sınırlarını zorlayabileceğiniz modellerde oyuncaklara ve aksesuarlara ellerinizde hayat verebilirsiniz. Amigurumi ipi ile dekorasyondan oyuncaklara kadar geniş ürün yelpazesinde aksesuarlar üretebilirsiniz. Çoğu kişi bambu, sentetik, pamuk (cotton) veya yün iplerini kullanmayı etmektedir. Amigurumi ipinizi seçtiyseniz bundan sonra dikkat etmeniz gereken ipin çeşidine ve inceliğine göre tığınızı seçmek olacaktır.

Amigurumi yapımında kullanılan iplerde nasıl bir model ortaya çıkarılacaksa, ona göre bazı konulara dikkat etmek gerekmektedir. Çocuk oyuncağı olarak amigurumi yapmayı düşünüyorsanız, ipin dayanıklılığını ve türünü bu duruma göre seçmeniz gerekir. Fakat dekorasyon için örgü yapacaksanız dayanıklılığı noktasında pek seçici olmanıza gerek yoktur. Örgü yapımında tercihiniz neyden yana olursa olsun, ipiniz dama yumuşak bir dokuya sahip olması her zaman en doğru tercih olacaktır.

‘Amigurumi ipi nasıl olmalıdır?’ sorusuna cevap bulduysanız ne mutlu bana. 🙂 Tüm sorularınız için bana buradan ulaşabilirsiniz. Kendinize iyi bakın. Hoşçakalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir