Amigurumi Oyuncak İpi Nasıl Olur

Categories Amigurumi, Amigurumi TeknikleriPosted on

Amigurumi örmeye başlamadan önce hangi iplere ihtiyacımız var diye düşünmeye başladıysanız bu yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Çocuklarımızın yaşına göre ip seçmemiz gerektiğini biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız buyurun yazımıza.

Amigurumi Oyuncak İpi Nasıl Olur ?

Amigurumi yapmak istiyorum ama hangi ipten yapacağımı bilmiyorum mu diyorsunuz işte bu yazı sizin için… Bugün amigurumi oyuncak ipi nasıl olur hadi ip türleri hakkında konuşalım.

Amigurumi oyuncakların uzun ömürlü olması için; dayanıklı ve tüylenme yapmayan bir ip türü seçmeniz gerekiyor. Tüylenme yapan, yumuşak bir ipten örülen oyuncak 0-3 yaş arasındaki bir çocuğun fark etmeden ağzına alması durumunda bile hemen tahribata uğrar ve çocuğun yutmasına neden olabilir. Bunun oluşmaması için 0-3 yaş arası çocuklarımız için koton, akrilik ya da bambu kısaca kolayca tüylenme yapmayan bir ip kullanmanız gerekir. Örneğin; bu iple örülen oyuncaklar kolayca ağızda dağılabilir. 3 yaş üzeri çocuklar için kullanılması önerilir.

İpin dayanıklılığı çok önemlidir. Tüylenen yumuşak bir oyuncağın ömrü 4-5 yılken, koton, akrilik ya da bambu iple örülen bir oyuncağın ömrü 10-12 yıl arasındadır. Bebeğinizin, çocuklarınızın yıllar sonra büyüdüklerinde ilk gün ki gibi duran oyuncaklarıyla nostalji yaptığını gördüğünüz zaman ki mutluluk paha biçilemez sanırım. Bu yüzden kesinlikle koton bir ip seçmeniz gerekir.

Amigurumiden yaptığımız dekoratif ürünlerimiz için iplerde bir sınırlama yoktur. İstediğiniz herhangi bir ipten örebilirsiniz. Burada önemli olan ördüğünüzde ortaya çıkacak olan ürünün nasıl olmasını istediğiniz.

İplerin kalınlıkları hakkında da bilmeniz gereken şeyler var. Küçük bir tavşan örüyorsanız bunu kalın bir iple yaparsanız beklediğiniz gibi olmaz tavşan düşündüğünüzden daha büyük olur. Yani büyük bir ürün istiyorsanız daha kalın bir ip, süslü bir şey istiyorsanız daha tüylü ve kalın bir ip, minik bir şey ise daha ince bir ip kullanmanız gerekir. Anlayacağınız doğru orantılıdır. İp kalınlaştıkça oyuncak yada obje büyür. Aynı oyuncak tariflerinin boyutlarını değiştirmek istediğiniz de bunu ipi kalınlaştırarak ya da incelterek yapabilirsiniz.

Amigurumi İpi Nasıl Olmalıdır
Amigurumi ip türleri
İp Türleri

Örmesi keyifli ve kolay olan ip türleri hakkında konuşalım biraz da …
Yumuşak ve tüylü olan iplerin örmesi biraz zordur. Sık iğne yaptığımızda aldığımız ipi ilmeğin içinden çıkarması çok zordur, tığa takılır. İp ve tüyler yanlışlıkla kopabilir. Tarife göre ilerlemek çok zordur çünkü ilmekleri tüylerden göremeyiz ve bu yüzden de ilmekleri sayamayız işimi yanlış yapabiliriz. Bununla da bitmedi bir ilmek bile yanlış yaptığınızda sökmesi imkansızdır. Bu yüzden tüylü ipleri ilk defa amigurumi deneyeceklere kesinlikle önermiyorum. Hata payı vermiyor insana.

En kolayı koton iptir. Kolayca ilmekleri sayabilir, yanlış yaptığınızda geri dönebilir ve rahatça örebilirsiniz.

İlk defa amigurumi yapacak olanlara tavsiyem koton (pamuk) bir ip, kolay bir tarif , 2mm veya 2,5 mm tığ…

Bu kadar şey yazdım amigurumi gözünüzde zorlayıcı bir şey olarak görünmüş olabilir ama işin mantığını kavradığınızda her şey daha kolay gelecek gözünüze… Şimdi kalkın bir tuhafiyeye gidin iplerin türlerini inceleyin içinize sinen bir ip ve tığ alın ve başlayın. Denemekten çekinmeyin. Organik oyuncaklar bir heves olarak kalmasın Sizin de o minnoş tatlı oyuncaklardan örmeye hakkınız var. Örgü örmek huzur verir. Sizde bu keyiften ve huzurdan mahrum kalmayın.

Hoşçakalın… 🙂 İnstagram‘dan takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir