Amigurumi Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Categories Amigurumi, Amigurumi TeknikleriPosted on

Amigurumi saç ekimi yöntemlerini bu yazımızda göreceksiniz. Sahip olmanız gereken tek şey koton bir ip…

AMİGURUMİ SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

Merhabalar, bugün sizlere amigurumi saç ekimi nasıl yapılır sorusunun yanıtını paylaşacağız. Çok çabuk deforme olmasını istemiyorsanız tüylenme yapmayan bir ip kullanmanızı öneririm. Bu yüzden istediğiniz renkte bir koton ipe sahip olmanız yeterlidir. Saç dikiminin bir çok yolu olduğu için tek tek anlatmaya çalışacağım. Umarım yeterince açıklayıcı olacaktır. Keyifli okumalar.

 Tek tek saç ekimi

Amigurumi Saç Ekimi
Amigurumi Tek Tek Saç Ekimi Yöntemi

Bu saç ekimi görselde olduğu gibi yapılır. İstenilen uzunluktaki saçın iki ucu birleştirilip orta kısmı bulunur ve tığ yardımıyla kafa bölümündeki bir ilmeğin içerisinden geçirilir ve oluşan halkadan saçın iki uçlu geçirilip düğüm yapılır. Bu saçın uzun süreli kullanımın da herhangi bir bozulma, kopma durumu olmaz. Fakat düğüm gibi bir görüntüsü olduğu için ben şahsen kullanmayı tercih etmiyorum. En azından alına yakın bölümlerde bu tekniği kullanmıyorum saçın orta bölümlerinde tercihe bağlı olarak kullanılabilinir.

 Saçı peruk gibi örmek

Amigurumi Peruk Saç Yapımı
Amigurumi Örme Peruk Saç Yapımı

Bu görselde ki gibi saç kalıp olarak örülür. Kafaya peruk gibi geçirilir. Çıkmaması isteniyorsa da kafaya kenarlarından ve aynı iple olmak suretiyle dikebilirsiniz. Bu tekniği genel olarak farklı saç rengi kullanmak istediğinizde uygulayabilirsiniz. Örneğin; buradan peruk tarifine ulaşabilirsiniz.

 Peruk gibi örülüp kenarlarına saç ekmek

Amigurumi Peruk Saç Ekimi
Amigurumi Örme Peruk Saç Yöntemi

Fotoğrafta görüldüğü gibi istenilen saç renginde bir iple, kafanın içine rahatça sığabileceği genişlikte bir peruk örülür. Ve sadece kenarlarındaki ilmekleri 1. Yöntemimiz olduğu gibi düğümler olacak şekilde saçlar ekilir. Bu yöntemi genel olarak şapka, toka gibi aksesuarlar takacağınız bebekler de uygulayabilirsiniz.

İpleri tarayarak açma yöntemi

Amigurumi Saç Dikimi Yöntemi
Amigurumi Saç Dikimi ve Tarama Yöntemi

Bu yöntemi peruk örmeden de uygulayabilirsiniz. İstediğiniz renkte ve uzunluktaki tek tek dikilen saçları tarak yardımıyla açıp istediğiniz şekli verebilirsiniz.

 Tam ortadan örerek yerleştirmek

Amigurumi Saç Ekimi Yöntemi
Amigurumi Saç Dikimi Nasıl Yapılır

Kafanın iki yanından sarkacak şekilde istenilen uzunlukta kesilen iplerin tam ortasından şekildeki gibi örülür. Ve kafanın ortasına yerleştirilip dikilir. Bu yöntemi genelde saçı açık kullanacaksanız yapabilirsiniz. Yoksa farklı modellerde yanlardaki kellikler ortaya çıkacaktır.

Saçı dikerek oluşturmak

Amigurumi Organik Saç Dikimi
Amigurumi Saç Ekimi Dikme Yöntemi

Bu yöntem de de saçın sınırları belirlenir. Ve içi doldurulmaya başlanır. Kelliklerin belli olmaması için bütün boş kalan alanların üzerinden geçilmesi gerekir. Uzun ve zahmetli bir yöntem olduğu için kullanmayı tercih etmiyorum.

Peruk saça lüle saç eklemek

Amigurumi Saç Yöntemi
Amigurumi Lüle Saç Ekimi Yapımı

Şimdi size lüle lüle saç yapımını anlatacağım. Saçı istediğiniz uzunluk kadar zincir çekiyorsunuz ve bu zincirlerin üzerine her ilmeğe çift olacak şekilde 2’li trabzanlar yapıyorsunuz. Böylece saç dönmeye başlayacak ve kıvırcık saç elde etmiş olacaksınız.

Kıvırcığın yoğunluğunu arttırmak için bir ilmeğe batırılan 2’li trabzanların sayısını arttırmanız gerekmektedir. Görselde ki gibi…

Amigurumi Saç Ekimi Örgüsü
Amigurumi Örme Kıvırcık Saç Ekimi

Kalın yün ip veya kepçeyle saç ekimi

Amigurumi Saç Ekimi Keçeleme Yöntemi
Amigurumi Organik Bebek Saç Ekimi Keçeleme Yöntemi

Keçe iğnesiyle vurulan darbelerle yünü ya da keçeyi kafaya sabitleme yöntemidir. Yün veya keçe tüylenme yapmaya müsait olduğu için bunun sonucunda da 3 yaş ve altı çocuklarda yanlışlıkla yutma riski taşıyacağı için bu yöntemin 4 yaş ve bu üzeri çocuklarda kullanılması önerilir.
Dekoratif olarak kullanacağınız oyuncaklar ya da objelerde bu yöntemi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Şimdiden herkese kolaylıklar diliyorum. Amigurumi saç ekimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa bana instagram‘dan ulaşabilirsiniz. Hoşçakalın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir