Örgü Oyuncak Yapımı

Categories Amigurumi, Amigurumi TeknikleriPosted on

Örgü oyuncakların tamamlandıktan sonra çocukları çok mutlu ettiğini bilmeyen yoktur. Fakat unutulan birşey var. Örme aşamasındayken belki de en az çocuklar kadar bizleri de mutlu ediyor. Örgünün bir terapi olduğunu biliyor muydunuz?

Örgü Oyuncak Yapımı

Örgü oyuncak yapımı oldukça zevkli ve eğlenceli bir hobidir. Genellikle çocuğu olan bayanlar tarafından organik oyuncak üretmek amacıyla yapılmaktadır. Sizde bu hobi ile çocuğunuza ve çevrenizdeki arkadaşlarınıza güzel hediyeler üretebilirsiniz. Elinizde örerek yapacağınız bu oyuncaklar çocukların vazgeçemeyeceği favori oyuncaklar arasına girecektir.

Örgü hobilerini öğrenmek oldukça kolaydır. Ekstra bir yetenek gerektirmez. Tabi hayal gücünüzü birazcık zorlamalısınız. Artık online çevrimiçi ortamlarda nasıl yapılacağını öğreneceğiniz bir çok web sitesi ve youtube kanalı var. Eskiden bayanlar örgü ve el işlerini kitap veya dergilerden öğrenirdi. Eskiye nazaran artık öğrenmek daha kolay.

Örgü yapmanın masrafı çok azdır. Her bütçeye göre örgü yapmak mümkündür. Tuhafiyelerde satılan 1-2 liralık malzemelerle harikalar yaratabilirsiniz. Örgü örmek iyileştiricidir. Pratiktir, örneğin uzun yolculuğa çıksanız bile oturduğunuz her yerde örgü örebilirsiniz. Ayrıca artık çoğu hazır aksesuar, oyuncak, giyim malzemeleri fabrikasyon işlemden geçerken insana zarar verici maddeler barındırabiliyor. Örgü örmek bu tür zararlı ürünleri almanızın önüne de geçmektedir. Organik olan her şey insanları cezbeder ve ilgi duymasını sağlar. Elde ninenizin size ördüğü yelekler ve kazaklar gibi iyi hissettirecek ne kaldı ki hayatımızda? Hala birçoğumuz annemizin ve ninemizin ördüğü atkı, bere, kazak vb. eşyaları saklıyoruz. Elde yapılan örgü modelleri çok iyi bir hatıra kaynağıdır.

Ayrıca örgü yapmak ev hanımlarına ekstra bir kazançta sağlamaktadır. Ev hanımları yaratıcılıklarını kullanarak ve öğrendiklerini geliştirerek evinin geçimine katkıda bulunmaktadır. Sizde kolayca örgü yapmaya başlayabilir, ev masraflarına katkıda bulunabilirsiniz.

Kendi el işi örgü modellerimizi öğrenmek ve takip etmek için Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız.

Örgü Oyuncak Yapımı
Amigurumi Oyuncak Modeli
El İşi Örgü Oyuncak Yapımı

Öncelikle oyuncak yapımında tercih edilecek örgü tekniğine karar vermelisiniz. Çoğunlukla amigurumi örgü modeli kullanılmaktadır. Amigurumi ile oyuncak yapmaya karar verdiyseniz bu adımları takip etmelisiniz;

Örgü ipliğini seçin.
Tığ modelini ve numarasını seçin.
Silikon boncuk elyaf edinin.
Amigurumi tasarım yapmayı bilmiyor ve ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız burayı tıklayınız.

Ardından yapacağınız oyuncak modelini veya tarifini seçmelisiniz. Tarif ile ilmek ve zincir sayılarını görebilirsiniz. Tarifler kısacası modelin yapılışını anlatan rehberlerdir. Kimi tasarımcı tariflerini ücretsiz kimisi de ücretli olarak satmaktadır. Ülkemizde tasarımcılar hem ücretli hem de ücretsiz  tasarımlarını paylaşmaktadırlar. Seçtiğiniz tarif ile oyuncak üretimine başlayabilirsiniz. Tariflere yabancı kaynaklardan da erişebilirsiniz. Tabi bunun için yabancı dil bilmeniz kaçınılmaz. Türkiye’de çoğu tasarımcı Türkçe sürümlerini yapıp paylaşmaktadırlar.

Örgü oyuncak yapımında en çok dikkat edilmesi gereken nokta malzemelerin organik olmasıdır. Çocuklarımıza kimyasal ve sentetik malzemelerle oyuncak üretmek istemeyiz. Örgü ipliklerini pamuk (coton) olanlarını tercih etmelisiniz. Bebeklerin gelişim çağında hassas ciltlerine zarar vermeyecek özelliğe sahiptir. Aynı zamanda yıkamadan sonra tüy bırakmaz.

Bu konuyla ilgili sorularınız varsa bana instagram‘dan ulaşabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir